Ako vzniká cigara DOMENICO

Ako vzniká cigara DOMENICO

Priebeh výroby DOMENICO prémium cigár

DOMENICO prémium cigary ručne vyrábajú skúsení „Tabaceros" v Dominikánskej republike. Použitý tabak sa pestuje v údolí Cibao, severne od Santiaga.

Tabak sa vysieva ako osivo a v priebehu 6 - 8 týždňov narastie do výšky približne 1,5 m. Na cigary prémium sa dopestuje v Dominikánskej republike spolu 12 rozličných druhov tabaku. ?

 

Zber

Pre DOMENICO prémium cigary sa ručne zbierajú len tie najlepšie a najkrajšie listy tabaku z horných častí rastlín, zvyšné listy sa používajú pre menej hodnotné cigary. Spracovávajú sa len celé listy bez stopky. Vďaka tomu vzniká pri fajčení dlhý a pekný popol. Pre krycí list cigary sa taktiež používa najlepší „Connec-ticut Shade", ktorý sa pestuje a dováža z USA. To dodáva cigare jej nádhernú zlatohnedú farbu. Sušenie prebieha približne šesť týždňov pod prístreškami z bambusu v prirodzených klimatických podmienkach.

 

 

Fermentácia

Počas procesu fermentácie sa ukladajú vysušené listy do viacerých vrstiev, sú zvlhčované vodou a opakovane otáčané a prevrstvované. Pritom vzniká teplota približne 75°C. Uvoľňuje sa nikotín, bielkoviny, amoniak, chloridy, cukor ... . Frekvencia a rytmus prevrstvovania následne poskytuje tri druhy tabaku: tieto sa označujú: 15 (jemný), 16 (stredný) a 17 (silný). Pri fermentácii sa rozvinie chuť tabaku. Fermentácia trvá za normálnych okolností jeden mesiac. Pri prémiových tabakoch sa tento proces opakuje ešte dvakrát. Takto spravidla trvá fermentácia pri DOMENICO prémium cigarách približne tri mesiace.

 

Skladovanie
Tabak sa zlisuje do kvádrových balov o hmotnosti približne 60 kg a zabalených 
do drsnej vrecoviny (väčšinou pri fermentácii). Použitie pre prémium cigary je povolené po dvojročnom skladovaní. Pre DOMENICO cigary sa používajú výlučne tabaky, ktoré boli skladované štyri až šesť rokov. To znamená: pre výrobu DOMENICO prémium cigár sa používa len ten najlepší tabakový materiál!

 

Produkcia
Cigarový polovýrobok je vtlačený približne 45 minút do špeciálnej formy, následne sa zabalí do krycieho listu cigary a takto sa cigara skladuje minimálne 20 dní. Počas tohto času dozrievania získajú rozličné druhy tabaku, svoju nezameniteľnú jedinečnú jemnú chuť.

 

Priebeh výroby DOMENICO prémium cigár

Príprava listov
Vždy deň pred spracovaním sa navlhčia vodou zodpovedajúce množstvá viazacích a krycích listov a v 12 rôznych pracovných operáciách sú mokrými rukami rozťahované tak, aby dosiahli späť svoju pôvodnú formu. Takto upravené listy musia byť vlhké až do spracovania. Krycie listy sa pritom rozdeľujú do dvoch veľkostných tried.

Miešanie
Dva kubánske druhy tabaku (dopestované v Dominikánskej republike) a jeden dominikánsky druh tabaku sa ručne zmotávajú do dominikánskeho viazacieho listu. Všetky tri druhy tabaku sú prémiové tabaky so zodpovedajúcou dĺžkou skladovania 4 až 6 rokov. Pri miešaní sa jednotlivé listy stáčajú do seba, tým vznikajú vertikálne vetracie kanály, ktoré neskôr dodávajú cigarám podstatne lepšie horenie. Pri priemyselných veľkovýrobách nie je táto technika z časových dôvodov možná.

Lisovanie
Polotovary sa lisujú približne 45 minút v špeciálnych drevených formách. V polčase sa musia tieto formy otvoriť a polotovary otočiť o 90°. Potom sa forma znovu zatvorí a cigary sa dolisujú.

Krycí list
Polotovary sa vyberú z ručného lisu a špeciálne vyškolenými pracovníkmi sú zabalené do krycieho listu. Pritom sa vždy používa polovica krycieho listu na jednu cigaru.

 

Proces zrenia
Po prvom triedení sa čerstvé cigary skladujú tri týždne v 50 ks zväzkoch. Pritom sa zmiešajú arómy rozličných druhov tabakov. Počas tohto času sa cigary trochu scvrknú, nakoľko strácajú výrobnú vlhkosť.

 
 
Koncová kontrola
Cigary musia by stáčané rovnomerne, trup by mal elasticky odolať ľahkému tlaku. Žiadne tvrdé alebo mäkké miesta. Na povrchu ľahké trblietanie vlhkosti, ak je matná, poukazuje to na začínajúce vysušovanie.

Ak cigara šuští, je príliš suchá. Mala by rovnomerne ťahať a nemala by byť horúca. Valec popola by mal zostať stáť min. 1,5 cm. Biele sfarbenie popola poukazuje na dobré podmienky pri pestovaní (kvalita pôdy).
Po koncovej kontrole sa z cigary ručným nanesením modrého prsteňa (pásky / pásu s emblémom) stáva pravá DOMENICO prémium cigara.

21.09.2020